נט"ל
  להיעזר   להכיר   ללמוד
 
 

גיליון 3, אפ' 2002

עם בוא הזכרוןבנוגע לרגש 3
גיליון זה של "בנוגע לרגש" מציג בפניכם, הקוראים, את הגישות הטיפוליות שלנו בנט"ל. זוהי אמירה של תקווה, של הושטת יד לעזרה ושל תמיכה נפשית למי שזקוק לכך.
יהודית יובל רקנאטי

נט"ל, בית חם לכולם
שיחה עם יהודית יובל רקנאטי, יו"ר נט"ל
רונית ורדי

טראומה על רקע לאומי, האם ניתן לחיות איתה?
החברה הישראלית מתקשה להכיל בתוכה את המתח המתמשך, ואנו עוברים חליפות ממצש של התארגנות רגשית ותקפוד, למצב של חוסר ישע וחוסר תקוה. אנשים רבים מתקשים להכיל את המצב הנוכחי ואנחנו בנט"ל מבקשים לתת מענה מקצועי ותמכתי-רגשי לאנשים אלה.
ד"ר איתמר ברנע

בחזרה לחיים: טיפול קוגניטיבי-התנהגותי
לטיפול יש מרכיב קוגניטיבי: לעזור לנפגע להבין כי התגובות הפיזיולוגיות והנפשיות לטראומה הן מובנות ואפילו צפויות ואינן מעידות על פתולוגיה קשה; ומרכיב של חשיפה: חשיפה הדרגתית ושיטתית לגרייה הטראומטית כדי לשכך את הפחד שנכרך בה
ד"ר רוני ברגר

מאחורי הקוים
שיחה עם שלוש מתנדבות בקו הפתוח של נט"ל

המלאכית שלי
מאז הפיגוע אני נמצא בטיפול אינטנסיבי, אבל המלאכית שלי היא המתנדבת של נט"ל
מ'

לעבד את הכאב: שתי שיטות נוספות לעיבוד החוויה הטראומטית
בעיבוד מחדש והקהייה שיטתית באמצעות תנועות עיניים (EMDR), מתחדש התהליך התקין של עיובד אינפורמציה, כך שבסיום עבודה מוצלחת נוצר מצב בו הדימויים, הקולות והתחושות אינם חוזים ופולשים כאשר האירוע עולה במחשבה. בטיפול באמצעות חוויה סומטית (Somatic Experiencing), דרך מיקוד והגברת המודעות לתחושות הגוף, האדם יכול להתחבר לדפוסי הריפוי הפיזיולוגיים הטבעיים המצויים בו ובכך לאפשר לאנרגיות ההישרדות, הנמצאות בעוררות יתר לאחר הטראומה, להגיע בהדרגה לאיזון מחודש.
יובל עודד

לשלוט בכאב: טיפול בביו פידבק
ביו פידבק היא שיטה המיועדת לשליטה עצמית. המטופל מתחבר למחשב המודד פונקציות פיזולוגיות שונות הקשורות למתח ולרגיעה כפי שהן באות לידי ביטוי בגוף. המטופל לומד בדרכים שונות כיצד כיצד לשנות את אותם מדדים שאינם תקינים בדרך ידידותית ולא פולשנית
ד"ר נועה ברק

לגעת בזיכרון: טיפול באמצעות אמנות
הטיפול בהבעה וביצירה מאפשר שיחזור הטראומה באמצעים בלתי מילוליים, מאחר שבמקרים אלה נדרשים חשיפה מבוקרת, שיחזור האירוע, עיבוד האינפורמציה, הבניה מחדש ולעיתים גם אינטרפרטציה. תהליכים אלה ניתן לבצע באופן יעיל ובלתי מאיים באמצעים העוקפים של הביטוי היצירתי.
ד"ר נועה ברק

להקשיב לגוף: טיפול באמצעות תנועה
טראומה מתבטאת בניתוק שלנו מהחוויות הפנימיות כדרך הגנה על עצמנו מפני תחושות וריגושים העשויים להכריע אותנו. הטיפול בתנועה מאפשר הקשבה והגברת מודעות לגוף, חיבור לגוף וחיזוק תחושת הגוף ב"בית" מחזיק, שומר, מכיל חיבור וכן הגברת מודעות לתחושות בחלק מחיבור ל"עצמי".
גיתית בורשטיין

להתמודד עם הכאב, ביחד: מועדון חברתי-טיפולי
במועדון החברתי של נט"ל מתקיימים חוגים העוסקים בפעילויות המשלבות עבודה עם הגוף, כמו טאי צ'י או קרטה, יחד עם פעילויות הקשורות ביצירה: דרמה, מוסיקה, ציור וצילום. הפעילות מחברת בין האדם לגופו ומעודדת הפעלת חלקים ספונטניים, המאפשרים מגוון רחב יותר של אפשרויות תגובה, ומעניקים תחושה של יכולת שליטה.
יובל בכר

 

דרונט בניית אתרים