נט"ל
  להיעזר   להכיר   ללמוד
 
 

גיליון 10, מאי 2008

דבר יו"ר נט"ל

גיליון זה של "בנוגע לרגש" יוצא בשנת העשור להקמת העמותה ובשנתה השישים של מדינת ישראל. תמצאו בו כתבות המביאות זו לצד זו חוויה אישית אל מול מבט קולקטיבי של החברה הישראלית. מרגש במיוחד הריאיון עם ד"ר איתמר ברנע, שהיה טייס קרב במלחמת יום הכיפורים ונפל בשבי הסורי ביום האחרון ללחימה, ומאז הקמת נט"ל מכהן כפסיכולוג הראשי של העמותה. איתמר מספר בגילוי לב נדיר על מקומה של הטראומה אצל המטפל.
יהודית יובל רקנאטי

 

פרויקט חיילים משוחררים
ההיסטוריה של מלחמות בעולם בכלל ושל מלחמותיה של ישראל בפרט מלמדת אותנו שבקרבות יש לא רק נפגעי גוף אלא גם נפגעי נפש. הנתונים מלמדים שעשרה אחוזים מהכוח הלוחם בכל מלחמה מפתח סימפטומים נפשיים. משתנים שונים הקשורים לרמת הגיבוש ביחידה, לתמיכה המשפחתית והחברתית וכו' גורמים אף הם לתופעות נפשיות או מחסנים מפניהן.
סער עוזיאלי

המסע אל הצמיחה, המזור והכוח 
ד"ר איתמר ברנע, הפסיכולוג הראשי של נט"ל, ניאות לחשוף את סיפורו האישי ולנסות להאיר את האופי והמשמעות של התנסות טראומתית, להסביר כיצד היא משפיעה על האישיות ומעצבת את התפיסה וכיצד המפגש בין החלקים המרפאים ובין החלקים הפגועים של המטפל והמטופל מאפשר תהליך של צמיחה וחיבור מחדש. פרופ' אבי בליך נפגש עם ד"ר ברנע, ולפניכם תיעוד מרתק של שיחה בין שני מטפלים בנפגעי טראומה.
פרופ' אבי בלייך

בשדרות אין כל חדש
"הניידת הטיפולית", מודל טיפולי שפותח במיוחד לטיפול במשפחות נפגעי החרדה בשדרות, פועל כבר כשנה וחצי. למרות החשש שאנשי שדרות לא יהיו זמינים לקבל שירות זה, החשדנות הטבעית של חלק ממוסדות הטיפול המקומיים והתנגדותם של אנשי מקצוע שמרנים, זכתה הניידת תוך זמן קצר לפופולריות אדירה. ד"ר רוני ברגר, שהגה את הקמתה, מביא פרק מיומנו. עם אומץ ציבורי להודות בכך שטראומה היא נחלת החברה כולה, ועם חוסן נפשי לעמוד בכך, עוד יוכל לשוב לכאן שיח המקנה לישראליות משמעות לאומית, קהילתית וחברתית. לא מתוך הרצון להימלט אליה מן הטראומה שבחוץ, אלא מתוך רצון לקיים אותה למרות היותה כזאת. וכדי להגיע לכך יש להעניק את כל הניתן כדי לחמש את תושביה במיגון, פיזי ונפשי כאחד, ולחדול מהכחשת קשייה
ד"ר רוני ברגר

היום שבו לא נסעתי לשדרות
מזה שמונה חודשים, כחברה בצוות "ניידת שדרות" של נט"ל, אני נוסעת אחת לשבוע דרומה לשדרות, כדי לתת תמיכה נפשית למשפחות, ילדים ומבוגרים יחד, במטרה לחזק אותם בהתמודדות עם המצוקות הנוצרות בעקבות ירי הקסאמים הבלתי פוסק על העיר. כמו חברים אחרים בצוות, אני נכנסת אל ביתם, כסוג של אורחת, יושבת אתם בסלון או במטבח, ואם נשמעת אזעקת "צבע אדום" מצטרפת אליהם אל איזור הקרוי "מרחב מוגן", בין אם הוא כזה או לא.
רינה לרנר

ניהול רגשות מוקפד
עם אומץ ציבורי להודות בכך שטראומה היא נחלת החברה כולה, ועם חוסן נפשי לעמוד בכך, עוד יוכל לשוב לכאן שיח המקנה לישראליות משמעות לאומית, קהילתית וחברתית. לא מתוך הרצון להימלט אליה מן הטראומה שבחוץ, אלא מתוך רצון לקיים אותה למרות היותה כזאת. וכדי להגיע לכך יש להעניק את כל הניתן כדי לחמש את תושביה במיגון, פיזי ונפשי כאחד, ולחדול מהכחשת קשייה.
ד"ר אודי לבל

כלל וכלל לא צפוי
העיסוק בחומרים של הסרט "הקרב על הגולן", שבו היה עסוק התסריטאי בני ברבש בשנה האחרונה, חיבר אותו, לדבריו, להוויה שהוא חשב שהתנתק ממנה. "לא הייתי שייך לחברותא. לא יצאתי לטיולים משותפים של יוצאי היחידה. הלכתי למסלול שונה לחלוטין. ואולם, כעת התבהר לי, במפגש המחודש עם התקופה ההיא, שכל חוויית מלחמת יום הכיפורים כלל אינה 'סגורה' מבחינתי".
בועז כהן

היי לי אם ואחות
אודית שפר (מטפלת באמנויות, מטפלת זוגית ומשפחתית) והדסה אשדות (פסיכולוגית ומנחת קבוצות) הן חלק מהצוות הקליני של מטפלי נט"ל, המנחות קבוצת תמיכה לנשים שבעליהן חוו אירוע טראומתי. הקבוצה היא אופק של תקווה עבור הנשים.
ורדה הורוביץ

דרונט בניית אתרים