ההשלכה הנפוצה ביותר של חשיפה לאירועים טראומטיים במהלך השירות הצבאי, או כתוצאה מאירוע טרור היא ההפרעה הפוסט -טראומטית. מצוקה זו מאופיינת בחודרנות בלתי נשלטת של זיכרונות מהאירוע או מהאירועים הטראומטיים, הן בימים והן בלילות, ברצון להימנע ממקומות או מאנשים הקשורים לאירוע הטראומטי ובעוצמה גבוהה של חרדה ואי שקט. אך יותר מהכל, ההשלכות של המצוקה הפוסט טראומטית באות לבידי ביטוי בקשרים בינאישיים. כך הופך המרחב הזוגי ממקום מנחם ותומך המסייע להחלמה למוקד נוסף של לחץ.

בסדנא הזוגית המוצעת נפגשים בני זוג עם בני זוג נוספים החווים חוויות דומות, דנים יחד בהשלכות של הטראומה הנפשית על התקשורת הבינאישית בכלל ועל התקשורת הזוגית בפרט, לומדים טכניקות לתקשורת יעילה, מתנסים בהם ולומדים להתמודד יחד, כבני זוג עם ההשלכות של הטראומה הנפשית. יחד הופכים את הזוגיות למקור של כח ועצמה עבור עצמם ועבור המשפחה כולה.

התהליך כולל 3 מרכיבים

  1. מתן מידע לגבי התסמונת הפוסט טראומטית והשלכותיה על מערכות היחסים בחיים.
  2. הקנייה של אסטרטגיות לקידום הביטחון הפיזי והנפשי במערכת הזוגית, שיפור התפקוד הזוגי ועידוד התנהגויות מקרבות מצד שני בני הזוג.
  3. שינוי דפוסי חשיבה לא יעילים והמרתם בחשיבה חיובית ויעילה.

מסגרת עבודה

  1. מפגשי הכרות והערכה לזוגות המועמדים
  2. התערבות קבוצתית הכוללת 20 מפגשים בני שעתיים וחצי ומשימות לבני הזוג בין הפגישות.
  3. פגישת מעקב זוגית לסיום הסדנא.

מנחים

מנחי היחידה הקהילתית בנט"ל, בעלי תואר שני במקצועות בריאות הנפש והנחיית קבוצות. מנוסים בעבודה עם פוסט טראומה ובהנחיית קבוצות. הקבוצה מונחית על ידי צמד מנחים- גבר ואישה.

הסדנא מיועדת לזוגות שאחד או שניים מבני הזוג סובלים ממצוקה פוסט טראומטית. ניתן להעביר את הסדנא במסגרת מרכזים טיפוליים, מרכזי טיפול במשפחה ועוד.

לפרטים נוספים ויצירת קשר

כרכם רוזנשטיין
073-236-3309
karkom@natal.org.il