אוכלוסיות רבות בישראל מתמודדות עם תסמינים פוסט-טראומטיים בעקבות חיים תחת איום ביטחוני מתמשך או חשיפה לאירועי טרור ומלחמה. מאותו מקום, ישנם גורמים מקצועיים המתמודדים, ברמה יום-יומית, עם פעולות חילוץ והצלה, סיוע ותמיכה למשפחות שכולות, טיפול בנפגעים ועוד.

הצוות הקהילתי של נט”ל פועל לחיזוק משאבי החוסן ברשויות מקומיות, מוסדות חינוך ובריאות, ארגונים וחברות באמצעות: סדנאות, הרצאות וימי עיון בנושא התמודדות עם מצבי לחץ ועם טראומה ומתן שירותי ייעוץ להתמודדות במצבי לחץ וחירום.  השירותים הקהילתיים מוצעים בשני מישורים:  

  1. הכשרת אנשי מקצוע מתחומי הקהילה, החינוך ובריאות הנפש בטיפול במצבי דחק ומשבר הן בהתערבויות ראשוניות והן בליווי ובתחזוק מתמשך.
  2. סיוע לקבוצות ולארגונים הנחשפים למצבי דחק בשל עבודתם. הסיוע ניתן על ידי ייעוץ ארגוני למוסדות ולגופים ובפיתוח צוותי מנהלים, הן במגזר הציבורי והן במגזר העסקי

במסגרת זו, עוברים חברי הארגון או העובדים תהליך של אוורור (ונטילציה) ושל עיבוד ראשוני, שמטרותיו לנרמל את התגובות הפוסט-טראומטיות של המשתתפים, לחזק תהליכי החלמה טבעיים ולאתר את אלו שעלולים לפתח קשיים בעתיד.
בתהליך של עבודה קבוצתית, תוך הפעלת כלים מילוליים ויצירתיים, נפגשים המשתתפים עם משאבי ההתמודדות שלהם במצבי דחק, מאתרים את סגנון ההתמודדות שלהם ולומדים לשמרו ולחזקו.

הכשרות וסדנאות:

הניסיון הרב שיש לאנשי המקצוע של נט”ל בתחום הוביל אותנו לפיתוח סדנאות והכשרה לגופים, רשויות, ארגונים וחברות במצבי דחק ומשבר שונים, הן על רקע לאומי והן על רקע אישי ומקצועי. כמו כן, במרכז הטראומה של נט”ל, פועל מרכז רב תחומי ללימודי טראומה כחלק מהחזון של הנחלת הידע לאנשי מקצועות טיפוליים.

חשוב לציין כי כל הכשרה נבנית בהתאם לצרכיו של הגוף המזמין, תוך התאמה מרבית לאילוצים ולתנאים האובייקטיבים של המקום

לפרטים נוספים ויצירת קשר לתיאום סדנא / הכשרה לחץ כאן

התערבות בשעת חירום

  • התערבות בשטח על פי בקשת הרשות והכוחות שבשטח–מתן כלים ומיומנויות לצוותים הפועלים בשטח.
  • דיבוב ו”אוורור” צוותים הפועלים בשטח (צוותי הרשות המקומית, צוותים מקצועיים,מתנדבים וכד’)
  • מתן סיוע בכ”א מקצועי בהתאם לצורך.
  • התערבות מיידית ראשונית, הרגעה, מתן כלים לתושבים בהתמודדות וכד’.
  • יציאה לבתי התושבים ופעילויות הפגה במקלטים על פי פניית הרשות המקומית.
  • התערבות בקרב אוכלוסיות בסיכון

 “ניידת טיפול נפשי”- תמיכה וסיוע נפשי בבית

במסגרת הסיוע לקהילה הנתונה במצב לחץ מתמשך, פועלת ניידת ההתערבות  של נט”ל, במסגרתה מגיעים אנשי הצוות הקהילתי לבתי התושבים בקווי העימות למתן סיוע במתכונת פרטנית, זוגית ומשפחתית.  התערבות זו יכולה להיות חד־פעמית כמו במצבי חירום או כסדרת מפגשים לטיפול וליווי מעמיקים יותר. מטרת ההתערבות היא להרגיע את המתח הכרוך בחשיפה חד פעמית או מתמשכת למצב מאיים ולעזור ליחיד ולמשפחתו להתארגן מחדש במצב הנתון ,כדי לשפר את אופן ההתמודדות והתקשורת בתוך התא המשפחתי.

עבודת הניידת מתבצעת בתיאום מלא עם מחלקת הרווחה בעיר ועם מרכז החוסן. אנשי המקצוע של הניידת מגיעים לבתי המשפחות, וכך מתאפשר טיפול פרטני בילדים ובהורים בנפרד ובמשפחה כולה, בסביבתה הטבעית.

אזורי הפעילות משתנים על פי האירועים הביטחוניים המתרחשים במציאות חיינו. בעקבות המצב הביטחוני בדרום הארץ  פעלנו בשדרות, נתיבות, אופקים, אשקלון, אשדוד,יבנה, אשכול, שדות נגב וכל אזור עוטף עזה. נט”ל פועלת אף במקרים שישובים ואזורים שלמים נחשפו לאסונות טבע.

חשוב לציין, כי הניידת ממשיכה את פעילותה גם ב”ימים של שקט”, שכן בעבור ילדים רבים “מצב החירום” לא הסתיים, והם ממשיכים לסבול מתסמינים פוסט טראומטיים קשים ימים ושבועות לאחר מכן.