מהי טראומה מורכבת

טראומה מורכבת היא סוג של טראומה המתרחשת שוב ושוב, מצטברת ואף מסלימה ככל שהיא נמשכת. במסגרת המשפחתית, הדוגמה הבולטת לטראומה מורכבת היא אלימות (פיזית או מינית) מתמשכת כלפי בני משפחה. מצבים אחרים שבהם מתפתחת טראומה מורכבת הם מצבי מלחמה, שבי, עקירה ופליטוּת וסחר בבני אדם. טראומה מורכבת יכולה להתפתח גם כתוצאה ממחלה כרונית הדורשת התערבות רפואית אינטנסיבית ולעתים קרובות מכאיבה.

מה ההבדל בין טראומה לטראומה מורכבת

בדרך כלל, תגובה לפוסט טראומה מופיעה בעקבות חשיפה לאירוע טראומטי יחיד, כמו למשל פיגוע טרור או אירוע מלחמתי בודד. טראומה מורכבת בנויה מאירועים טראומטיים רבים מאותו סוג שאותם הנפגע חווה לאורך זמן. השפעת האירועים הטראומטיים על האדם היא מצטברת.
מהן התופעות המייחדות טראומה מורכבת
טראומה מורכבת משפיעה על רבדים עמוקים של האישיות. בחלקן התופעות מקבילות לתופעות פוסט-טראומטיות “רגילות” ובחלקן לא. באופן כללי, אנשים שעברו טראומה מורכבת נוטים להתנהג באופן שמסכן את עצמם; הם מתקשים לשלוט בדחפיהם וברגשותיהם ומתקשים להישאר בתוך טיפול.

מאפיינים ספציפיים של טראומה מורכבת

  • שינויים ביכולת לווסת את הרגש ואת הדחפים, כולל קושי לשלוט בכעס ובדחף לפגיעה עצמית. בקטגוריה זו כלולים גם כל אותם דברים שנפגעים עושים כדי לווסת את מה שהם מרגישים, כגון שימוש בסמים ובאלכוהול או התנהגות החוזרת על הטראומה.
  • שינויים במודעות ובקשב כגון שכחה של אירועים שלמים מהזיכרון, מצבים שבהם מרגישים מנותקים מהזהות העצמית המוכרת או שכחה זמנית של סדר היום.
  • שינויים בתפיסה העצמית כגון תחושות כרוניות של אשמה ושל בושה. אנשים שעברו טראומה לאורך זמן נוטים להפנים את היחס כלפיהם אל תוך תחושת הערך העצמי שלהם. הם עשויים להרגיש שהם “מקולקלים” או “שבורים” וחסרי תקנה.
  • שינויים בתפיסת הקורבן את התוקפן, כולל הפנמת מערכת האמונות של התוקפן. נפגעים עשויים לחוש שהפגיעה הגיעה להם או שהאנשים שפגעו בהם הם אנשים מיוחדים.
  • שינויים ביחסים עם אחרים, כולל קושי לתת אמון באחרים או להרגיש אינטימיות כלפיהם.
  • סומטיזציה (תלונות גופניות או כאבים ללא ממצא פיזיולוגי) ובעיות רפואיות, לפעמים התגובות הגופניות קשורות ישירות לסוג הטראומה שנחוותה.

הטיפול בטראומה מורכבת

הטיפול בטראומה מורכבת שונה מכיוון שהקשיים פועלים ברבדים הכי עמוקים של האישיות – מערכת האמונות, התפיסה העצמית, ויסות הרגש והדחפים – הטיפול אינו ממוקד ישירות או בלעדית בטראומה אלא באדם כולו. מסיבה זו, ומשום שהנפגע מתקשה לשמור על ברית טיפולית עם המטפל, הטיפול נמשך זמן רב יותר מאשר טיפולים ממוקדים בטראומה.