יד ביד – סדנא קבוצתית לבני זוג שאחד מהם לפחות חווה טראומה

ההשלכה הנפוצה ביותר של חשיפה לאירועים מאיימים במהלך החיים היא ההפרעה הפוסט־טראומטית. מצוקה זו מאופיינת בחזרה בלתי נשלטת של זיכרונות מהאירוע או מהאירועים הטראומטיים, הן בימים והן בלילות, ברצון להימנע ממקומות או מאנשים הקשורים לאירוע הטראומטי ובעוצמה גבוהה של חרדה ואי שקט. לאירועים טראומטיים השלכות קריטיות על תפקודו של האדם כהורה, כבן/ת זוג וכאינדיבידואל.

לנפגעי פוסט־טראומה מוצעות התערבויות טיפוליות רבות, רובן ככולן פרטניות ואינן מביאות בחשבון את ההשלכות של האירוע הטראומטי על בני המשפחה הקרובים לנפגע ואת יכולת בני המשפחה לתמוך בנפגע ולסייע לו בתהליך ההחלמה. לעתים קרובות מתעלמים בטיפול הפרטני מן ההקשר המערכתי־משפחתי של השלכות הטראומה, שבו הן לעתים אף מתחזקות.

במהלך הסדנה ניחשף למידע פסיכו־חינוכי על תסמונת הפוסט־טראומה והשלכותיה על מערכות היחסים ונלמד אסטרטגיות לקידום הביטחון הפיזי והנפשי במערכת הזוגית, לשיפור התפקוד הזוגי ולעידוד התנהגויות מקרבות מצד שני בני הזוג. כמו כן נחתור להבניה מחדש של מחשבות הקשורות בטראומה, המשמרות את המצוקה הפוסט־טראומטית ואת הקשיים במערכת הזוגית.

מה בסדנא?

  • שיפור התפקוד האישי, הזוגי והמשפחתי של הסובלים ממצוקה פוסט־טראומטית.
  • מניעת התגברות המצוקה הפוסט־טראומטית והעברתה אל בני משפחה נוספים.

מפגשים, משתתפים, זמנים?

  1. מפגשי היכרות עם הזוגות המועמדים לסדנה.
  2. מפגשים קבוצתיים: 10 מפגשים בני שעתיים וחצי. בין המפגשים יינתנו משימות לבני הזוג.
  3. מפגשי הערכה וסיכום לכל זוג.

למי זה מתאים?

הסדנה מיועדת לזוגות שבהם אחד מבני הזוג לפחות סובל ממצוקה פוסט־טראומטית. ניתן להעביר את הסדנה במסגרת מרכזים טיפוליים, במרכזי טיפול במשפחה וכיוצא באלו.

מי המנחים?

הסדנה מונחית על ידי צמד מנחים – גבר ואישה, מנחי היחידה הקהילתית בנט”ל,  בעלי תואר שני במקצועות בריאות הנפש והנחיית קבוצות, המנוסים בעבודה עם נפגעי פוסט־טראומה ובהנחיית קבוצות.

Rehab group sitting in a circle with therapist comforting woman

נשמע מעניין? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

  • בחר את הסדנא המבוקשת